Dołącz do NAJWIĘKSZEGO na świecie wydarzenia na rzecz PRAW CZŁOWIEKA! W trakcie Maratonu piszemy LISTY w obronie osób, których prawa zostały złamane.
Podobnie jak w ubiegłym roku, Maraton odbędzie się również w Pozytywce.
W tym roku w Kartuzach listy będą dotyczyły następujących osób i spraw:
MUHAMMAD BEKZHANOW, UZBEKISTAN
W 1999 roku siły bezpieczeństwa Uzbekistanu torturowały dziennikarza Muhammada Bekzhanowa, redaktora naczelnego zakazanej gazety opozycyjnej. Był bity gumowymi pałkami policyjnymi, duszony i rażony prądem aż do momomentu, w którym przyznał się do przestępstw "przeciwko państwu".
Muhammad jest obecnie jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie. Miał być zwolniony w 2014 roku, jednak wciąż pozostaje w więzieniu, ponieważ skazano go na dodatkowe prawie 5 lat pozbawienia wolności.
DZIEWCZYNKI ZMUSZANE DO MAŁŻEŃSTWA
BURKINA FASO
W wieku 13. lat Maria została zmuszona do poślubienia 70-letniego mężczyzny, który miał już 5 żon. Kiedy nie chciała się na to zgodzić, ojciec zagroził, że ją zabije.
W całym Burkina Faso tysiące dziewcząt i młodych kobiet, takich jak Maria, są zmuszane do małżeństwa w młodym wieku. Jedna na trzy dziewczyny wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia - niektóre nawet w wieku 11. lat. Muszą urodzić tyle dzieci, ile chcą ich mężowie, niezależnie od własnych planów oraz tego, że wczesna ciąża stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Tylko nieliczne dziewczęta mają szansę na kontynuację edukacji.
WALEED ABU AL-KHAIR
ARABIA SAUDYJSKA
W lipcu 2014 r. po latach prześladowania, aresztowań, gróźb i spraw sądowych, prawnik Waleed Abu al-Khair został skazany na 15 lat więzienia. W trakcie swojej kariery wielokrotnie srzeciwiał się łamaniu praw człowieka w Arabii Saudyjskiej.
Od 2012 r. władze bezlitośnie prześladują wszystkich, którzy odważą się je skrytykować, a osoby żądające większych swobód skazują na karę długoletniego pozbawienia wolności. Waleed reprezentował wielu pokojowych aktywistów.
Maraton potrwa od 4 do 11 grudnia. W tych dniach listy będzie można pisać w następujących godzinach:
4 grudnia - od 8:00 do 16:00
5 grudnia - 14:00-16:00
7-11 grudnia - od 8:00 do 16:00
Pomysł Maratonu Pisania Listów narodził się w 2001 roku w POLSCE! Od tego czasu nasze listy poprawiły sytuację wielu osób - co roku udaje nam się pomóc kilku osobom, w sprawie których piszemy.
Rok temu na całym ŚWIECIE napisano ponad 3 200 000 LISTÓW, z czego aż 268 000 wysłaliśmy z Polski. W tym roku chcemy napisać jeszcze więcej listów, które pomogą bohaterom i bohaterkom!
Więcej informacji na www.amnesty.org.pl/maraton
Do zobaczenia!
Zespół Amnesty International i Spółdzielni Socjalnej Pozytywka